2025. március 21-23. között a Kárpát-medencei Értékmentő Alapítvány (a továbbiakban: KÉRA, Alapítvány) újra műhelymunkát tartott a felvidéki Martoson. A hétvégi eseménynek a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskola adott otthont. A műhelymunkán több mint 20 fő vett részt szerte a Kárpát-medencéből. Érkeztek az eseményre Felvidékről, Kárpátaljáról és Magyarországról is.
Az Alapítványnál már hagyománnyá vált, hogy a műhelymunkákat egy közös batyus vacsorával kezdjük, amelyet az ismerkedés és kötetlen beszélgetés követetett a pénteki nap során. Estére az Esterházy Akadémia hallgatói is csatlakoztak hozzánk – így senki nem maradt társaság nélkül.
Szombat reggeltől, egészen késő délutánig – Tarnai Tamás, a KÉRA alapítója bevezette a résztvevőket az Alapítvány világába.
A műhelymunka kiemelkedő céljai:
- Közös gondolkodás arról, hogy milyen problémákkal küzd a magyarság a világban, a Kárpát-medencében és lokálisan. A munka során a feltárt problémákra kerestünk megoldási javaslatokat.
- Rálátás és ízelítő a Kárpát-medencei Értékmentő Alapítvány küldetéséről, az Őrzők Szövetségének munkájáról. A résztvevők megismerhették továbbá az Eskü szövegét.

A szakmai nap végén, a KÉRA alapítója körbe adta azt az eskülevelet, amelyet csak az Őrzők Szövetségének tagjai birtokolhatnak. A tizenhét pontos eskülevélben olyan értékek szerepelnek, mint a magyar nyelv ápolása, a magyar hagyományok őrzése, megtartása, a nagycsaládos életformára törekvés és a vallás gyakorlása, valamint a történelmi egyházak támogatása. Emellett arra is gondot viselnek, hogy a többi Őrzőt összetartsák. A résztvevők lelkes hozzáállása megerősített bennünket abban, hogy idén újra lesz Őrző avatás az Esztergomi Bazilika Várkápolnájában, melynek időpontját 2025. november 29. napjára tűztük ki.


A műhelymunka végére a résztvevőket olyan alapvető ismeretekkel vérteztük fel, amelyek erősségei az értékeink megmaradásának, és a magyarság gyarapodásának tenni akarásában mutatkozik meg.

A szakmai képzést követően a naszvadi termálfürdőt látogattuk meg, ahol egy kellemes éjszakai fürdőzésben lehetett részünk.
Vasárnap reggel az egyik “Őrző jelölt” a hazaút előtt így fogalmazott:
“Olyan új ismeretekkel, barátokkal és tapasztalatokkal gazdagodtam, amelyek nagyon sokáig el fognak kísérni az utamon!”
Van még dolgunk a Kárpát-medencében. Folytassuk.
A műhelymunka az IFJ-GY-24-A azonosító számú ”Online okosan, offline aktívan!” c. nyílt pályázat keretén belül valósulhatott meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának köszönhetően.
